Kravaty, motýlky, spony a manžetové knoflíčky

Úvod MÓDNÍ a ODĚVNÍ DOPLŇKY Kravaty, motýlky, spony a manžetové knoflíčky

Kravaty, motýlci, spony a manžetové knoflíčky jsou typickou pánskou doménou. Každý muž, který k výkonu práce používá oblek, se rád ozdobí doplňky, které k němu neodmyslitelně patří. Velmi oblíbené jsou manžetové knoflíčky, které jsou určené k rukávům francouzských košil. Prodávají se s hladkým povrchem, ale také složitě zdobené. Manžetové knoflíčky může muž také doplnit sponou, kterou si připne na kravatu, kterou dokonale sladí se zbytkem obleku. Kravaty pro vás máme v různých dárkových baleních. Pokud nějaký muž ve vašem okolí slaví narozeniny, nemusíte nic vybírat, o dárek máte již postaráno. A pro pány, kteří se neradi ráno namáhají s vázáním kravaty, máme stylové motýlky české výroby.

 

Kravaty jsou doplňkem, který je součástí pánského šatníku více než 350 let. Že je to dlouho? Ano, máte pravdu, ale je to tak. Jejich historie se datuje do roku 1635, kdy do Paříže přijeli chorvatští vojáci podpořit krále Ludvíka XIII. Jejich tradiční oblečení bylo doplněno barevným šátkem, který měli uvázaný kolem krku. Brzy se kravaty staly součástí uniforem francouzské armády. Postupně se ze slova „la Croate“ vyvinulo slovo „la cravatte“, které se používá dodnes.
V osmnáctém století zaznamenaly kravaty bouřlivý vývoj a na přelomu 18. a 19. století do jejich vývoje výrazně zasáhl Georgie Brian Brummel. Podle jeho názoru se může každý muž stát gentlemanem, když bude nosit jednoduchý tmavý oblek s kravatou. Brummel se ve své době stal autoritou v odívání a dodnes nosí muži tmavé obleky, bílé košile a černé boty tak, jak to tehdy Brummel propagoval. Mezi nejuznávanější značky kravat patřil Pierre Cardin a Yves Saint Laurent. Módní směr ve vázankách na začátku 21. století udávají módní domy jako Armani, Gucci, Versace, Dolce & Gabbana.
Podle módních historiků však kravata nemá žádnou praktickou funkci, plní pouze funkci estetickou. Používání kravat upravuje etiketa. Vážou se především ke košilím se širokým límcem. Jejich vázání není pro začátečníka snadné, ale když se do toho dostanete, půjde vám to jedna báseň. Jak svou pečlivě vybranou kravatu uvážete, je čistě na vás. Stejně jako to, jakou kravatu si pořídíte do šatníku, aby ladila k ostatním módním doplňkům a perfektně seděla k vašim oblekům.

 

Manžetové knoflíčky jsou mužskou parketou. Používají je muži na vyšších postech, ale také pánové, kteří si v těchto doplňcích libují a chtějí udělat parádu. Manžetové knoflíčky spínají dva cípy manžety košile. Nemusí je používat jen muži, oblíbené jsou také mezi ženami. Nejčastěji jsou vyrobeny z kovu, který bývá často nákladný, a jsou doplněny drahými kameny, sklem a jiným ozdobným materiálem. Víte, odkdy se používají? Evropané jejich kouzlu podlehli už v 17. století.
Jsou navrženy pouze pro francouzskou manžetu, která má na obou cípech knoflíkové dírky, kde se manžetové knoflíčky provlečou. Když někdo použil knoflíčky ke košili s jednoduchou manžetou, společensky se velmi prohřešil. Viditelné části manžetových knoflíčků jsou často zdobeny gravitováním nebo rytím monogramů, erbů či log firem.

Kravatové spony jsou naopak módním doplňkem, který má i praktickou funkci. Slouží k připevnění kravaty k záhybu košile, aby byla vždy rovná a na svém místě. Doporučuje se je doplnit manžetovými knoflíčky, které k ní budou svým stylem ladit. Kravatové spony se používají od začátku 19. století a jsou oblíbené dodnes. Nezáleží pouze na luxusním oblečení, ale také na správných doplňcích, protože dobře zvolené doplňky vyjádří osobnost muže víc než cokoliv jiného.
Existuje spousta variant kravatových spon. Muži je mohou vybírat tak, aby s ostatními šperky tvořily dokonalý celek. Ovšem také zde platí pravidlo, že méně je někdy více. I taková nepříliš zdobená spona může dokonale splnit svůj účel. Kravatové spony využívají mnoho mužů při společenských akcí a nosí se v blízkosti rozevírajících se klop saka.

 

Návod na vázání kravaty zde.

Partnerské stránky

eAndilek.cz - dětské a kojenecké zboží, potřeby pro maminky