- TOTÁLNÍ MASAKR CEN!!!
- DÁRKY
- BYTOVÝ TEXTIL
- BIŽUTERIE
-
TEXTILNÍ GALANTERIE
- Flitry, glitry
- Jehlice a háčky pletací
- Jehly
- Keprovky, tech. stuhy, pasovky, poutka
- Knoflíky
- Košíky a kazety
- Kovová galanterie
- Krajky a madeiry
- Krejčovské potřeby
- Látky, podšívky metráž
- Lemovky
- Modistické potřeby
- Náplety
- Nášivky, nažehlovačky, záplaty a reflexní prvky
- Netkaná textilie a vycpávky
- Nitě
- Nůžky a nožířské zboží
- Oděvní a opaskové spony
- Ozdoby na oděvy a doplňky
- Plastová galanterie
- Podprsenkové a plavkové polotovary
- Popruhy
- Pro mazlíčky
- Pruženky - gumy
- Prýmky
- Příze
- Stuhy
- Suché zipy
- Šikmé proužky
- Šitíčka
- Šňůry a provázky
- Špendlíky
- Třásně
- Vybavení prodejen pro galanterii
- Vyšívací tkaniny a rámečky
- Záclonová galanterie
- Zdrhovadla - zipy
- Vyřazené karty
- Lisy a pistony
- Oči a čumáky
- Výztuhy, výplně a vycpávky
- Tkaničky do kapucí a do bot
- TAŠKY A KABELKY
- VÝTVARNÉ a KREATIVNÍ POTŘEBY
- DEKORACE
- MÓDNÍ a ODĚVNÍ DOPLŇKY
- SVATBA
Příze
V této kategorii Příze si vyberete z široké nabídky příz mouline, příz pletacích, příz vyšívacích a háčkovacích a dalších jako příze volánková, stužková, různé druhy vln pletacích. Vše v dostání v mnoha barvách a velikostech.
Příze je textilie z jednoho „nekonečně“ dlouhého vlákna (např. polyamidový monofil na flitry), nebo z několika vláken, např. bavlněná příze na tkanou košilovinu. Pokud chcete přesnou definici příze, pak ji pravděpodobně nedostanete, protože existuje více výkladů:
1) všeobecně se pokládají za příze výlučně výrobky z přírodních a umělých vláken, které jsou zpevněné zákrutem, tj. spředené v surovém stavu nebo upravené pro další zpracování,
2) velká část odborníků používá pojem příze pro výrobky z nepřetržitou délkou, které vznikly zvlákňováním chemických tavenin a roztoků i živočišných sekretů (přírodní hedvábí),
3) pod pojmem příze se označuje také příze z fóliových pásků.
Z čeho se příze vyrábí? Podle původu lze textilní vlákna rozdělit na rostlinná (bavlna, len, juta aj.), živočišná (vlna, angora, velbloudí srst aj.), minerální (azbest) a umělá, do kterých patří přírodní polymery (např. viskóza), syntetické polymery (např. polyester, polyamid) a anorganické sloučeniny (např. sklo, měď a jiné kovy).
Příze se vyrábí předením. Předení je jedna z nejstarších rukodělných činností v dějinách lidstva. Tak například z přírodních vláken se příze vyrábí tak, že se rozvolní chomáčky vláken, čistí se, seřadí do jednoho směru a pozvolna se ztenčuje vrstva vláken průtahem. Pro výrobu velmi kvalitních a jemných přízí se ještě ke slovu v přípravném procesu dostane česárna. A pak už se jen dopřádá.
Hedvábné příze z přírodního hedvábí vyrábí housenka bource morušového. Odvíjení vláken z kokonů a úpravy příze se pak provádí strojově. Takový druh se skládá z osmi až desíti jednotlivých vláken, které drží pohromadě nízkým zákrutem. Světová roční produkce hedvábných přízí dosahuje přibližně 100 tisíc tun.